Інформація для біженців з України про перебування в Німеччині

Zuletzt aktualisiert am 19. May 2022, 13:05 Uhr

Люди, які виїхали з України, можуть отримати тут актуальну інформацію про правовий статус свого перебування в Німеччині.

 

Компанія Wunderflats та тисячі волонтерів допомагають біженцям з України отримати безпечне житло у рамках кампанії із забезпечення житлом. Якщо Вам потрібне житло, будь ласка, натисніть тут. 

Тут люди, які залишили Україну, можуть отримати актуальну інформацію про правове становище свого перебування у Німеччині. Ми постійно оновлюємо інформацію у цій статті.

Прочитайте цю статтю іншими мовами: німецькою, англійською, російською.

 

Чи можу я приїхати до Німеччини з України та залишитись там?

Так. Якщо Ви залишили Україну через війну, Ви можете в’їхати та залишитися в Німеччині навіть без біометричного паспорта, без візи чи будь-якої іншої посвідки на проживання. Останнє випливає з розпорядження Федерального міністерства внутрішніх справ від 08.03.2022 р. Спочатку рішення було обмежено 23.05.22 та продовжено до 31.08.22 (натисніть тут для ознайомлення з постановою). З моменту Вашого прибуття Ви знаходитесь під захистом закону відповідно до п. 24 Закону про перебування іноземних громадян у ФРН. Для отримання посвідки на проживання відповідно до п. 24 Закону про перебування іноземних громадян у ФРН Ви повинні подати заяву до компетентного органу у справах іноземців після Вашого прибуття. Ви можете дізнатися, яке відомство займається справами іноземців тут.

Спочатку дозвіл на проживання буде надано Вам на один рік, залежно від розвитку ситуації можливе продовження до трьох років.

Чи потрібно мені реєструватись у Німеччині?

Після прибуття необхідно зареєструватися в компетентному органі у справах іноземців для отримання посвідки на проживання. З цією посвідкою на проживання відповідно до п. 24 Закону про перебування іноземних громадян у ФРН Ви можете отримувати допомогу для забезпечення засобів для існування та медичне обслуговування відповідно до Закону про надання соціальної допомоги особам, які претендують на політичний притулок. 

З 01.06.22 р. соціальні виплати переселенцям з України виплачуватимуть через Центр зайнятості або за схемою підтримки базового доходу (Grundsicherung). Тоді реєстрація стане передумовою для виплати соціальних виплат та доступу до ринку праці.

Після видачі там довідки про реєстрацію як прохача притулку Ви можете подати заяву на отримання допомоги у відповідне відомство соціального забезпечення.

Крім того, має бути можливість участі в інтеграційних та мовних курсах, а також відвідування дітьми дитячих садків. Відвідування школи для дітей старше шести років є обов’язковим у Німеччині і в даний час організується та планується землями та комунами.

Які документи необхідні для реєстрації?

Для реєстрації в більшості федеральних земель необхідно записатися на прийом. Записатися на прийом можна на сайті компетентного відомства у справах іноземців або у центрі первинного прийому – або у центральному реєстраційному бюро у Берліні. 

У Берліні, наприклад, Ви можете записатися на прийом за цим посиланням. На жаль, на сьогодні всі прийоми повністю заброньовані, зараз опрацьовується більш практичне рішення.

Для реєстрації Вам знадобляться такі документи:

Хто може зареєструватись?

Зареєструватися можуть усі люди, які залишили Україну після 24 лютого 2022 року у зв’язку з війною, яка там почалася.

Детальніше:

Що потрібно враховувати під час реєстрації дітей та молоді віком до 18 років?

Діти та молоді люди віком до 18 років вважаються у Німеччині неповнолітніми. Якщо вони прибувають до Німеччини без супроводу відповідального за них дорослого або залишаються без супроводу, вони вважаються неповнолітніми «без супроводу». За неповнолітніх «без супроводу» відповідає місцеве управління у справах молоді (детальнішу інформацію можна отримати тут, у BAMF) .

У Берліні їх бере під опіку Головне управління у справах освіти, молоді та сім’ї. Відповідальним контактним органом є Клірингова палата з первинного прийому (Erstaufnahme – und Clearingstelle, EAC) на Prinzregentenstr . 24 (Принцрегентштр. 24), 10715 Берлін. Установа працює цілодобово та організує прийом та розміщення молодих людей.

У Німеччині всі діти старше шести років зобов’язані відвідувати школу. Відповідно, діти біженців мають відвідувати школу і після прибуття до Німеччини. Якщо у Вас виникли питання, Вам можуть допомогти служби міграції молоді або гаряча лінія для батьків: 0800 777 18 77 (Пн.-Пт.: 9:00 – 17:00, німецька/англійська мова), а з командою іншими мовами можна зв’язатися електронною поштою: fraguns@elternhotline.de.

Батьки з дітьми віком до шести років можуть подати заяву на отримання місця в дитячому садку для своїх дітей у відповідне управління у справах молоді.

Які ще бюрократичні кроки важливі у Німеччині?

У Німеччині велике значення має офіційна реєстрація. У принципі, всі люди, які приїжджають до Німеччини і бажають залишитися тут більш ніж на три місяці, повинні не пізніше ніж через два тижні зареєструватися в органах влади, вказавши свою домашню адресу. Точніше, у відділі реєстрації за місцем проживання або центром надання адміністративних послуг. 

Якщо Ви залишили Україну та проживаєте приватно у родичів, знайомих або безкоштовно у волонтерів, Ви повинні зареєструватися в реєстраційній службі не пізніше ніж через три місяці. Докладнішу інформацію про це можна знайти, наприклад, на сайті Handbook Німеччина.

Наразі я не маю зустрічі для реєстрації в органах влади. Що треба робити зараз?

Усі біженці з України мають зареєструватися в німецькій адміністрації. Департамент у справах біженців (Landesamtes für Flüchtlingsangelegenheiten – LAF) зараз отримує надзвичайно велику кількість запитів. З цієї причини у березні 2022 року Федеральне міністерство внутрішніх справ і громад заявило, що біженці з України не повинні реєструватися негайно. Це рішення діє до 31 серпня 2022 року.

Я біженець з України і тепер хотів би працювати в Німеччині. Що мені потрібно зробити і що мені потрібно враховувати?

Документ на тимчасове проживання, який є частиною вашого права на проживання, виданий відповідним органом з питань іноземців відповідно до розділу 24 AufenthG, також включає дозвіл на роботу. У документі на тимчасове проживання (а згодом і у вашому посвідченні на тимчасове проживання) має бути коментар із написом «Erwerbstätigkeit erlaubt» («Дозволена робота з прибутком»). Тоді ви зможете влаштуватися на будь-яку форму роботи в Німеччині, включаючи роботу в агентствах. Майте на увазі, що відповідно до німецького професійного законодавства існують обмеження доступу для деяких професій. Це стосується, наприклад, медичних професій та робочих місць у сфері навчання та освіти. Додаткову інформацію на цю тему можна знайти на цій веб-сторінці Федерального міністерства праці та соціальних справ або отримати безпосередньо у Федеральному агентстві зайнятості.

Додаткову інформацію можна знайти у статті нашого блогу Важливі телефонні номери та контактні пункти для біженців з України, які шукають захисту в Німеччині.

 

Зверніть увагу: Ця стаття не є юридичною консультацією – зміст цієї сторінки підготовлений виключно для Вашої інформації. Щиро дякую юридичній фірмі Heuking Kühn Lüer Wojtek за безкоштовну перевірку юридичної правильності німецької версії цієї статті!

Written by

Housing Initiative

With the housing initiative, Wunderflats and thousands of supporters are helping people who have fled Ukraine with safe accommodation.

Was this article helpful?

Tell us how much you enjoyed reading Housing Initiative`s article!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 0.00
Loading...